Domowy blok czekoladowy

Blok czekoladowy to taki mój smak dzieciństwa … przynosi wspomnienia kiedy to moja przyjaciółka Dominika przybiegała po mnie bo jej brat robił blok …. OJEJ … do dzisiaj mam ten smak w pamięci 🙂 nikt nie robił w tamtym czasie takiego bloku jak Rafał :).

Teraz sama robię czasami blok moim dzieciom … bardzo lubią i szybko znika :). Niektórzy robią taką czekoladę z herbatnikami, orzechami, bakaliami … moje dzieciaki najbardziej lubią taką czystą formę bez dodatków … wiec zazwyczaj połowa jest czysta, a druga ma bakalie 🙂

Przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut … no potem jeszcze cierpliwie trzeba poczekać aż zastygnie 😉 a to dla łasuchów nie lada wyzwanie … ale mówią, że warto 😉 Spróbujecie ?

Potrzebne nam będzie:

– 300g mleka w proszku, pełnego, nie granulowanego (łaciate chyba najlepiej się nadaje)

– 250g masła pokrojonego na kawalki

– 120g wody

– 130g cukru – u mnie cukier kokosowy 😉

45g kakao naturalnego, nieslodzonego

 

U mnie przepis z przygotowaniem w Thermomixie ale możecie blok zrobić również i bez niego 🙂 w garnku np.

Odważyć mleko i odstawić na bok, do naczynia miksującego wkładamy masło pokrojone na kawałki, wodę, cukier i kakao. Podgrzewamy 4 minuty/ 50 stopni/ obroty 2, po tym czasie ustawiamy 1,5 minuty/ obroty 3 i stopniowo dodajemy mleko w proszku. Na dno naczynia żaroodpornego wysypujemy bakalie jeśli nasza czekolada ma być z dodatkami i powstałą masę rozprowadzamy równomiernie. Wstawiamy do lodówki na conajmniej 6 godzin.

 

Smacznego !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *